понеділок, 26 червня 2023 р.

Історична довідка «Конституція України: традиційне і нове» до дня Конституції України

День Конституції України ми традиційно святкуємо 28 червня. 

Цьогоріч основному державному документу, Конституції України, виповнюється 27 років.

Конституція України — що це

Конституцією називають головний державний закон, який визначає:

порядок і принципи функціювання представницьких, виконавчих та судових органів влади;

державний устрій;

права й обов’язки держави, суспільства та громадян;

виборчу систему.

Всі інші закони країни зазвичай спираються саме на Конституцію. Вона має найвищу юридичну силу і значення.

1991 року Україна здобула незалежність, проте ще п'ять років у державі діяв старий основний закон. 28 червня 1996 року під час п'ятої сесії Верховної Ради України II скликання була ухвалена нова Конституція.

Того дня депутати працювали 23 години майже без перерви. Зокрема, вони просиділи над документом усю ніч проти 28 червня. Зрештою, 315 голосами "за" Конституція України була ухвалена. Вона набула чинності одразу в день ухвалення.

Щорічно 28 червня в Україні святкують важливе державне свято — День Конституції України — на згадку про ухвалення основного закону держави.

Довідка «Закарпатська Україна: шлях до возз’єднання» до 78-річниці возз’єднання Закарпатської України з Україною

 У жовтні-листопаді 1944 року в ході Другої Світової війни радянські війська заяйняли територію Закарпаття, у Мукачеві був сформований маріонетковий прорадянський «національний комітет Закарпатської України», який проголосив "волю українського народу" відокремитися від Чехословаччини і приєднатися до Української Радянської Соціалістичної Республіки. Після двох місяців конфліктів і марних переговорів 1 лютого 1945 року чехословацька урядова делегація була змушена погодитись з радянським контролем над Карпатською Україною і 29 червня 1945 року у Москві був підписаний Радянсько-чехословацький договір про вихід Закарпатської України зі складу Чехословаччини та про її возз'єднання з радянською Україною, хоча ні закарпатська, ні українська делегації участі в цих переговорах не брали. Крім того, Чехословаччина погодилась передати Радянському Союзу місто Чоп і територію площею 250 км2 з шістьма селами навколо нього, які не входили до складу Підкарпатської Русі, в обмін на село Лекарівці, котре у 1946 році відійшло до Словаччини.

                                                                Інформаційна довідка «Незламні кіборги» День вшанування пам'яті за...