середа, 30 грудня 2020 р.

 


"Своїм життям до себе дорівнятись"

до 85-річчя від дня народження В. Марко,

Закарпатського літературознавця, критика

 

Марко Василь Петрович доктор філологічних наук, професор Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Народився 6 січня 1936 року в селі Руське Поле на Закарпатті. Закінчив Хустське педагогічне училище, Ужгородський державний університет (філологічний факультет). Працював учителем, директором школи, заступником директора. Від листопада 1975 року – старший викладач, доцент, професор кафедри української літератури КДПУ імені В. Винниченка.

Автор близько трьохсот наукових праць з історії української літератури, теорії літератури, методики викладання літератури в загальноосвітній і вищій школах, у т.ч. окремих видань “Художній світ Михайла Стельмаха”, “У вимірах стилю”, “Окрилені ідеалом”, “Основа творчих шукань”, “Анатолій Мороз”, “…І вічна таїна слова” (у співавторстві), “Основи аналізу літературного твору”, “Українська література XX – XXI століть”.

Помер  В. Вовчок 12 червня 2015 року в м. Кропивницький.

 





 


вівторок, 22 грудня 2020 р.

 Сьогодні, 22 грудня, відбулася творча зустріч з письменницею, поетесою, прозаїком, драматургом Юлією Юріївною Драгун.  Цей рік для нашої гості є ювілейним  роком, 25 червня нинішнього року пані Юлії виповнилося красні 65!

Ведучими зустрічі були зав. методичним відділом  Наталія Нодь та зав. відділом обслуговування Леся Патяник. Кожен день творчого життя Юлія Юріївна зустрічає,  життєвим кредо: "Жодного дня без вірша, жодного дня без рядка".  

На зустрічі було представлено уривок з документального фільму "Закарпатський феномен Юлія Драгун", ознайомлено з книгою "Пісні, написані Карпатськими Небесами".  На творчій зустрічі були присутні бібліотечні працівники району, методисти відділу культури, в.о. директора будинку культури Сасин Н.Й.

До слова була запрошена пані Юлія, яка подякували присутнім та ознайомила з виданнями, які вийшли цього ювілейного року. Директор ЦБС Інна Ключкей подякувала за співпрацю і на згадку про зустріч подарувала подарунок. 

Наостанок ведучі зустрічі привітали пані Юлію з ювілейним роком. Бажали гармонії в душі, достатку в домі, злагоди в родині, відради в серці, щастя у житті. І радувати ще новими книжками.

Захід відбувся  з дотриманням всіх карантинних вимог.










пʼятниця, 18 грудня 2020 р.

    Цікава, змістовна та незвичайна зустріч  відбулася в Тересвянській бібліотеці з науковцем, лікарем судово-медичної експертизи, незалежним юристом Маханець Богданом Івановичем. Гість приїхав з Києва на запрошення ГО "Злагода", хоч сам він родом з сусідньої Бедевлі. Пан Богдан є щирим патріотом та активним борцем за права та свободи народу України. Протягом двох годин науковець в дуже цікавій формі вів діалог на тему "Що є Україна сьогодні в правовому полі". Суть лекції можна вкласти в речення "Від незнання своєї історії немає майбутнього в нації".





вівторок, 15 грудня 2020 р.

Тячівській центральній районній бібліотеці було передано подарунок, а саме книги від друзів-колег з Національної наукової медичної бібліотеки України, які завітали до нашої книгозбірні ще на початку жовтня цього року.

Вони подарували нашій книгозбірні 85 примірників. Всі видання є дуже цікавими і унікальними. Дуже приємно, що більшість книг стосуються медицини, адже у фонді бібліотеки не вистачає сучасних книг медичного спрямування. Також є збірки оповідань, поезій сучасних авторів, бібліографічні покажчики та багато ін. 

Окремо хочеться виділити видання "Віки живуть в старому фоліанті", в якому подаються відомості про стародруки, рідкісні та цінні видання, що знаходяться у фондах Національної наукової медичної бібліотеки – однієї з найбільших книгозбірень України. 

Дякуємо за такий чудовий подарунок колегам з м. Київ! 

Всіх запрошуємо ознайомитися з новинками в читальній залі районної бібліотеки!




понеділок, 14 грудня 2020 р.

 

14 грудня в Україні відзначається «День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Доля нашої днини після Чорнобильської катастрофи сумна нелегка, але все дається в порівнянні .

Ми хочемо віддати данину пам’яті людям, які ціною власного життя врятували нас, а також людей які змушені були залишити свої домівки, свою батьківщину, людей які залишилися інвалідами. Адже ще і сьогодні ми не усвідомлюємо всіх наслідків лиха, не осягаймо всієї глибини катастрофи.  

Тячівці також брали участь в ліквідації наслідків найбільшої екологічної аварії ХХ століття, відроджували до нового життя обпалену радіацією землю. Ми висловлюємо щирі слова подяки всім ліквідаторам за їх мужність, героїзм і самовіддачу.

У ці грудневі дні працівники нашої бібліотеки звертають неабияку увагу користувачів та  громадськості до перегляду книжкової виставки «Чорнобиль усім нам болить» яка розміщена  на абонементі та перегляд теки – накопичувач  «Чорнобиль – як чорний біль», де зібрані друковані матеріали з ЗМІ та список учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

 Надання державного статусу «Дня ліквідатора» ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких, недостатній для нормального життя розмір пенсії. Безпосередньо з цією проблемою пов'язана й інша - проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

  Ця катастрофа ще дуже довго буде відчуватися важким відлунням в наших серцях. Нехай мирний атом служить на благо людства.






середа, 9 грудня 2020 р.

 

День 10 грудня у всьому світі оголошений

як День прав людини

 

Ухвалення Декларації стало своєрідною новою віхою в історії людства. З її ухваленням на міжнародному, наднаціональному рівні було визнано, що кожна людина  володіє гідністю з моменту народження і до смерті.

З прийняттям Декларації людство отримало надію – надію на право кожного бути вільною людиною, жити у світі без насильства, дискримінації, бідності, воєн, екологічних катастроф.

Однією з необхідних умов перетворення України у справжню правову державу є підвищення рівня правової освіти населення, у першу чергу – молоді.  В сучасних умовах правове виховання здійснюється не тільки в учбових закладах, а в бібліотеках також, коли молодь бере участь в диспутах, бесідах , діалогах, тренінгах, годинах спілкування, під час яких пробуджується інтерес до права, приходить усвідомлення того, що право - це загальнолюдська цінність, без якої не може існувати жодне цивілізоване суспільство. Тому правова освіта та виховання, профілактика правопорушень серед підлітків постійно в центрі уваги працівників районної та дитячої бібліотеки.

Для  популяризації літератури по праву в бібліотеці постійно організовуються книжкові  виставки «Права людини і громадянина», «Закон один для всіх»,  «Знай свої права!»,  «Є право – значить є надія», «Ваше право знати».

Міжнародне співробітництво держав у галузі прав людини відбувається стосовно правового статусу індивіда та прийняття державних обов'язків дотримуватись стандартів у законодавстві. З цією метою  в Тячівській центральній  районній бібліотеці представлена для ознайомлення  виставка-порада "Ваше право знати".




понеділок, 7 грудня 2020 р.

 

6 грудня 1991 р. Верховна Рада прийняла постанову про створення Збройних Сил. 19 жовтня 1993 р. Верховна Рада постановила вважати 6 грудня святом - Днем Збройних Сил України.

Збройні Сили України організовуються і функціонують на основі Воєнної доктрини України, затвердженої Верховною Радою, і законів України "Про Збройні Сили України" та "Про оборону України".

З нагоди цієї дати у районній бібліотеці фунцкіонує виставка "На варті нашої безпеки"



четвер, 3 грудня 2020 р.


Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з обмеженими можливостями. На їхню долю випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя.

Сьогодні, працівники Тячівської  центральної  районної бібліотеки та районного будинку культури,  відвідали реабілітаційний центр "Парасолька", де проживають понад двадцяти вихованців з обмеженими можливостями.  Вже стало доброю традицією відвідувати вихованців центру, і сьогодні було відвідано  та передано подарунки для них. Так як у зв'язку з ситуацією, яка склалася внаслідок епідемії не було проведено спільного заходу на який ми так всі чекали. 

Фото минулих років







вівторок, 1 грудня 2020 р.

 «СНІД: подумай про майбутнє - обери життя»

Здоров'я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя. Здоров'я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя.

Поріг ХХІ століття людство переступило з низкою жахливих хвороб. Особливо небезпечні ВІЛ (вірус імунодефіциту людини)  і його кінцева стадія СНІД (синдром набутого імунодефіциту). СНІД – особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини.

З 1988 року 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, що слугує  справі зміцненню організованих зусиль у боротьбі з пандемією, яка поширюється у всіх регіонах світу. Зусилля вчених спрямовано на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, однак поки що говорити про успіх, про перемогу над вірусом ВІЛ передчасно. За оцінками експертів, сьогодні понад 50 млн. жителів планети Земля є ВІЛ-позитивними, а понад 20 млн. - вражені СНІДом. Кожного дня у світі інфікується 15-16 тис. осіб, переважно молодого віку.

У всьому світі говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе ця глобальна епідемія. Згадують і оплакують тих, хто вже помер або смертельно хворий,  говорять про масштаби трагедії і про те, що ця чума ХХ, а тепер вже і ХХI століття загрожує існуванню людства…

СНІД – особливо небезпечна хвороба, яка несе смертельну загрозу людству. Це інфекційне захворювання здатне за 10 - 20 років поставити рід людський під реальну загрозу вимирання.

 А ми маємо пам'ятати: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах - найкращі методи профілактики СНІДу.


понеділок, 30 листопада 2020 р.

 Клубно-бібліотечні працівники с.Вишоватий  провели годину пам'яті присвячену Дню Пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій, під назвою «Голод 33 незагойна рана України » за допомогою книг  та перегляду мільтфільму «Голодний дух»діти почули та побачили інформацію про те, що Україна в 1932-1933 роках пережила страшну трагедію - Голодний Мор, який забрав життя мільйонів наших земляків. Голодомор - не історична минувшина, а глибока духовна рана, яка нестерпним болем пронизує нашу пам'ять . …Не може бути гіршої муки, аніж бачити як від голодної смерті відходить у небуття твоя родина. Тож ми, українці, повинні пам’ятати про трагічні сторінки нашої історії, щоб вони більше ніколи не повторилися!





 В бібліотеці смт. Дубове оформлено книжкову виставку до 15 річниці від дня смерті Івана Чендея "Любов моя Верховина"

Народився Чендей І. М.,  у селищі міського типу Дубове на Тячівщині. Закінчив Хустську державну реальну гімназію.

Першим літературним учителем Івана Чендея була народна творчість — казка, легенда, пісня-коломийка. Їх він чув від матері, потім вичитував у журналі «Наш рідний край». Були ще різдвяні вертепи з колядками-лицедіями, народні весняні забави, похоронні голосіння, ворожіння й заклинання, верховинські весілля… Все це збагачувало уяву, захоплювало, вражало…

На час звільнення Закарпаття 1944 від німців, Іван Чендей був учасником літературного збірника хустських гімназистів. Головною школою для майбутнього письменника стала праця в обласній газеті «Закарпатська правда», до редакції якої він прийшов у березні 1945 p.

Згодом Іван Чендей закінчує Ужгородський університет, Вищі літературні курси в Москві.

Помер 29 листопада 2005 року. Похований Іван Чендей у м. Ужгород.

Творчість І. Чендея присвячена соціальним, духовним і моральним проблемам історії Закарпаття.

Новела «Чайки летять на Схід» дала назву першій, у 1955 p. виданій книжечці оповідань Івана Чендея. Назва ця сконденсувала високу символіку віками очікуваного й виборюваного закарпатцями єднання з братами на Сході. У новелі через трагедійну велич самопожертви батька й сина розкривається незламність народного духу. Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях, нарисах, повістях, зібраних у збірках «Вітер з полонин» (1958), «Ватри не згасають» (1960), «Чорнокнижник» (1961), «Поєдинок» (1962), «Терен цвіте» (1967), «Коли на ранок благословлялось» (1967), «Зелена Верховина» (1975), «Свалявські зустрічі» (1977), «Теплий дощ» (1979), «Казка білого інею» (1979), «Кринична вода» (1980) та ін. У 1965 p. виходить друком роман «Птахи полишають гнізда…», у 1989 — «Скрип колиски». Іван Чендей писав кіносценарії, перекладав з угорської мови.




 День пам’яті жертв Голодомору відзначається в Україні щорічно в четверту суботу листопада. Цього року ця сумна дата припала на 28 листопада.

У ХХ столітті українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, серед найбільш трагічних сторінок історії українського народу особливо сумне місце займає Голодомор 1932-1933 років. За різними даними, у цей період від голоду загинуло від 4,5 до 10 мільйонів людей.

 Пам’ять передається через покоління, входить в життя через родинні звички, які ми починаємо розуміти, тільки коли дорослішаємо.

З нагоди вшанування пам'яті заморених голодом та загиблих,  в Солотвинській ЗОШ  І-ІІІст. №1, проводився цикл масових заходів.

Для учнів 10-11 кл., вчителем історії Тракслер К.Я.,проводився урок-реквієм «Голодомор  1932-1933 років  ̶  Геноцид українського народу», до якого долучилася селищна бібліотека.

Присутнім демонструвався уривок із фільму,  який висвітлював сумні факти тих страшних подій в житті українського народу.

В кінці заходу запалили свічку пам'яті - символ до Дня пам'яті жертв Голодомору.

Запаліть свічку, хай зігріють душі тих, кого забрав Голодомор.











 27.11.2020 р.в Нересницькій бібліотеці-філії №29 відбувся масовий захід до річниці Голодомору в Україні на тему"Голодомор1932-1933 років в Україні - геноцид українського народу". Година-реквієм була підготовлена зав. бібліотекою Тяско Н.В. та та зав. БК Гасинець М.М. разом з вчителем 2-А класу Мурга Н.В 

Доповненням заходу слугувала  книжкова виставка "Страшна правда про Голодомор"









   

                                                                Інформаційна довідка «Незламні кіборги» День вшанування пам'яті за...