понеділок, 30 листопада 2020 р.

 Клубно-бібліотечні працівники с.Вишоватий  провели годину пам'яті присвячену Дню Пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій, під назвою «Голод 33 незагойна рана України » за допомогою книг  та перегляду мільтфільму «Голодний дух»діти почули та побачили інформацію про те, що Україна в 1932-1933 роках пережила страшну трагедію - Голодний Мор, який забрав життя мільйонів наших земляків. Голодомор - не історична минувшина, а глибока духовна рана, яка нестерпним болем пронизує нашу пам'ять . …Не може бути гіршої муки, аніж бачити як від голодної смерті відходить у небуття твоя родина. Тож ми, українці, повинні пам’ятати про трагічні сторінки нашої історії, щоб вони більше ніколи не повторилися!





 В бібліотеці смт. Дубове оформлено книжкову виставку до 15 річниці від дня смерті Івана Чендея "Любов моя Верховина"

Народився Чендей І. М.,  у селищі міського типу Дубове на Тячівщині. Закінчив Хустську державну реальну гімназію.

Першим літературним учителем Івана Чендея була народна творчість — казка, легенда, пісня-коломийка. Їх він чув від матері, потім вичитував у журналі «Наш рідний край». Були ще різдвяні вертепи з колядками-лицедіями, народні весняні забави, похоронні голосіння, ворожіння й заклинання, верховинські весілля… Все це збагачувало уяву, захоплювало, вражало…

На час звільнення Закарпаття 1944 від німців, Іван Чендей був учасником літературного збірника хустських гімназистів. Головною школою для майбутнього письменника стала праця в обласній газеті «Закарпатська правда», до редакції якої він прийшов у березні 1945 p.

Згодом Іван Чендей закінчує Ужгородський університет, Вищі літературні курси в Москві.

Помер 29 листопада 2005 року. Похований Іван Чендей у м. Ужгород.

Творчість І. Чендея присвячена соціальним, духовним і моральним проблемам історії Закарпаття.

Новела «Чайки летять на Схід» дала назву першій, у 1955 p. виданій книжечці оповідань Івана Чендея. Назва ця сконденсувала високу символіку віками очікуваного й виборюваного закарпатцями єднання з братами на Сході. У новелі через трагедійну велич самопожертви батька й сина розкривається незламність народного духу. Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях, нарисах, повістях, зібраних у збірках «Вітер з полонин» (1958), «Ватри не згасають» (1960), «Чорнокнижник» (1961), «Поєдинок» (1962), «Терен цвіте» (1967), «Коли на ранок благословлялось» (1967), «Зелена Верховина» (1975), «Свалявські зустрічі» (1977), «Теплий дощ» (1979), «Казка білого інею» (1979), «Кринична вода» (1980) та ін. У 1965 p. виходить друком роман «Птахи полишають гнізда…», у 1989 — «Скрип колиски». Іван Чендей писав кіносценарії, перекладав з угорської мови.




 День пам’яті жертв Голодомору відзначається в Україні щорічно в четверту суботу листопада. Цього року ця сумна дата припала на 28 листопада.

У ХХ столітті українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, серед найбільш трагічних сторінок історії українського народу особливо сумне місце займає Голодомор 1932-1933 років. За різними даними, у цей період від голоду загинуло від 4,5 до 10 мільйонів людей.

 Пам’ять передається через покоління, входить в життя через родинні звички, які ми починаємо розуміти, тільки коли дорослішаємо.

З нагоди вшанування пам'яті заморених голодом та загиблих,  в Солотвинській ЗОШ  І-ІІІст. №1, проводився цикл масових заходів.

Для учнів 10-11 кл., вчителем історії Тракслер К.Я.,проводився урок-реквієм «Голодомор  1932-1933 років  ̶  Геноцид українського народу», до якого долучилася селищна бібліотека.

Присутнім демонструвався уривок із фільму,  який висвітлював сумні факти тих страшних подій в житті українського народу.

В кінці заходу запалили свічку пам'яті - символ до Дня пам'яті жертв Голодомору.

Запаліть свічку, хай зігріють душі тих, кого забрав Голодомор.











 27.11.2020 р.в Нересницькій бібліотеці-філії №29 відбувся масовий захід до річниці Голодомору в Україні на тему"Голодомор1932-1933 років в Україні - геноцид українського народу". Година-реквієм була підготовлена зав. бібліотекою Тяско Н.В. та та зав. БК Гасинець М.М. разом з вчителем 2-А класу Мурга Н.В 

Доповненням заходу слугувала  книжкова виставка "Страшна правда про Голодомор"









   

пʼятниця, 27 листопада 2020 р.

 Рік 1932-1933 рр. найчорніший час між чорними часами в історії України. У світі не зафіксовано такого голоду, як той, що випав на долю народу найродючішої і найблагодатнішої землі. Як сталося, що без стихії, без засухи, без війни - в самому центрі Європи, в Україні, яка незадовго перед цим була житницею континенту, небачений голод забрав у могилу мільйони людей?! Що це було? Сьогодні ми знаємо, що це було. Це був більшовицький геноцид! Це була безкровна, людоморська війна тоталітарної системи проти українського народу. Війна - задля того, щоб підірвати коріння волелюбної нації, винищити цілий етнос. Війна - щоб зруйнувати віковічні основи народної моралі, витруїти в серцях людяність. І натомість посіяти в душах, жорстокість, підозрілість і неміч духовну. Вісім мільйонів зморених голодом дітей України - ось наслідки цієї війни. Їм - неоплаканим, їм не відспіваним, їм - похованим у спільних могильниках ... Похованим без труни й молитви, позбавленим могили й шани - присвячуємо день пам'яті і скорботи.

До дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій у читальній залі Тячівської центральної районної бібліотеки був проведений вечір-спогад з учнями Тячівського професійного ліцею. Також присутнім був продемонстрований короткометражний фільм "Голодомор 32-33". Всі присутні долучилися до Всеукраїнської акції "Засвіти свічку".









 Бібліотека-філія  с.Підплеша  до дня пам’яті жертв Голодомору організувала  книжкову виставку-спогад  "Украина пам'ятає Голодомор".





середа, 25 листопада 2020 р.

 Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Бібліотеки Тячівської централізованої бібліотечної системи долучаються до Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства". 

Радимо скористатись матеріалами, які було підготовлено та адаптовано у межах проекту  Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні». Усі матеріали Проекту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні», доступні на сайті Офісу Ради Європи https://www.coe.int/uk/web/kyiv/combating-violence-against-children-in-ukraine.



 28 листопада в нашій державі буде відзначатися День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій. Народ України схиляє голову, перед трагічною сторінкою  життя. У пам’яті людській навіки залишаться 1932-1933 - найстрашніші в історії роки, трагедії минулого століття, які пронеслись над Україною великим голодомором. 

В Тячівській центральній районній бібліотеці представлена до уваги відвідувачів книжкова виставка "Голодомор - крізь призму пам'яті і болю", та на протязі дня відбудеться перегляд відео презентації "Голодомор 32-33".



понеділок, 23 листопада 2020 р.

   "Герої так невмирають, вони будуть живі-

Героїв завжди пам'ятають на небі й на рідній землі!" 

 Клубно-бібліотечні працівники с. Ганичі провели годину пам'яті "Герої не вмирають". Революція Свободи та Гідності сколихнула весь світ, не залишивши байдужої жодної душі, бо герої навічно пішли від нас заради торжества справедливості і пожертвували собою.





21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи, який ознаменував початок двох найбільших революцій періоду незалежності – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. Цього дня вшановують патріотизм та мужність  громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору. З цієї нагоди клубно-бібліотечні працівники с. Вишоватий провели патріотичну годину «Україна тереторія гідності та свободи»




пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

 Сьогодні,  фонд Тячівської центральної районної бібліотеки для дорослих поповнився ще однією новинкою -"Альманах днешньої русинської літератури", яку подарував письменник–земляк  з с. Угля - Михайло Стан.

Колектив Тячівської ЦРБ, щиро вдячний за чудовий подарунок п. Михайлу, і запрошує ознайомитися з "Альманахом .." у читальній залі книгозбірні!






 

вівторок, 10 листопада 2020 р.

Наша мова калинова

9 листопада щороку в Україні відзначається День української писемності та мови. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.

Цього разу на літературний ранок «Рідна мова – душі криниця» бібліотекар М.О.Корсак спільно з філологом Солонівської ЗОШ  Т.М.Фера запросили читачів – учнів 5-9 класів. Діти мали можливість ознайомитися з історією виникнення української писемності, обговорили питання важливості книг у житті людини і дітей зокрема, взяли участь у мовній вікторині.

 В бібліотеці оформлено книжкову виставку за назвою «Наша мова калинова». Книжкові видання, представлені на виставці дали змогу читачам поглянути на історію свого народу, збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності.








 9 листопада до Дня української писемності та мови в Нересницькій бібліотеці-філії відбулося свято"Українська мова - наш скарб", яке підготувала зав. бібліотекою Тяско Н.В. спільно з вчителькою 4-В класу Дудаш Н.І. та директором СБК Гасинець М.М. під девізом "Яке прекрасне рідне слово!Воно - не світ, а всі світи!". Доповненням слугувала виставка"З Україною в серці". Ведуча Дудаш Н.І. розповідала про рідну мову, рідне слово, про те , що ми український народ гордимося своєю мовою...

Діти читали вірші про мову, співали пісні, відгадували загадки, розказували прислів’я про мову. Чудово пройшов конкурс віршів про мову та вікторина "Подорож океаном рідної мови".

На закінчення свята всі виконали пісню"Українська мова, мова барвінкова"







понеділок, 9 листопада 2020 р.

Працівники Тячівської ЦРБ на святі Дня української писемності та мови у Тячівському професійному ліцеї



                                                                Інформаційна довідка «Незламні кіборги» День вшанування пам'яті за...