середа, 31 січня 2018 р.

Клубно-бібліотечними працівниками с. Ганичі проведено годину історичної пам'яті жертв Голокосту «Скорботна свічка пам'яті святої».  
Присутні  дізналися про страшні події масового знищення євреїв та про те,   що в фашистських таборах було знищено шість мільйонів євреїв і мільйони людей інших національностей. Також слухали розповідь про те, як проходив Голокост на Закарпатті, адже є відомості про  85 тисяч жертв Голокосту, які зазначені на меморіальній дошці в м. Ужгород.   
 Цікавою була розповідь працівників закладу про те , як жили та чим займалися євреї Закарпаття та зокрема в нашому селі.  
У січні 2010 року Орденом України «За мужність» було нагороджено шість      закарпатців, які рятували та переховували євреїв, в тому числі  і наша односельчанка, нині покійна Василина Плиска .  Присутні масового заходу запалили свічки пам'яті на знак вшанування тих, хто став жертвами Голокосту, увійшовши у безсмертя та вшанували їх хвилиною мовчання. 


До 100 - річчя битви під Крутами

Клубно - бібліотечні працівники с. Ганичі провели годину історичної пам'яті  "ВОНИ ЗАГИНУЛИ ЗА УКРАЇНУ". Вшанували пам'ять про юнаків, які героїчно загинули у бою під Крутами 29 січня 1918 року. Саме тут відбувся бій, що на став одним з символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Нам ніколи не забути цих юних душ нескорений політ.  
Нехай пам'ять про наших Героїв, що загинули під Крутами буде вічною.  І нехай їхня смерть буде для нас прикладом,  як треба любити свою Батьківщину.

вівторок, 30 січня 2018 р.

Сьогодні, 30 січня, відбулося введення статистичних показників роботи бібліотек в електронну звітність ECMAP. 

Працівники 10 бібліотек-філій на базі районної книгозбірні ввели показники своїх бібліотек та відпривили їх на 2 рівень (районний), для опрацювання та перевірки.
Введення показників буде тривати до кінця тижня, після чого їх відправлять на 3 рівень (обласний).






Безумовно, сьогодні важливо для бібліотек участь у грантових конкурсах, проектах. Це можливість одержання додаткових фінансових засобів, підвищення професійного рівня  та творчої ініціативи працівників.
В  березні 2017 році Солотвинська бібліотека брала участь у написанні проекту «Розвиток  угорської культури та освіти» (« A magyar kulturáért és oktatásért»), який фінансує фонд ім.  Бетлена Габора.
 Фонд  підтримує угорські культурні та освітні організації та проекти за кордоном, зокрема і на Україні. В червні бібліотека підписала договір, а в листопаді 2017 року отримала кошти та придбала ноутбук.
29 січня 2018 р. відбулися загальні збори членів Спілки угорських бібліотекарів Закараття. Голова Спілки Варга Єва прозвітувалася про роботу за 2017 рік, а працівники Берегівського та Виноградівського районів поділилися досвідом роботи.
Також були вручені техзасоби бібліотекам регіону, які обслуговують угорськомовне населення, отримані в результаті успішного гранту. Солотвинська бібліотека-філія №9 отримала принтер, який значно полегшить роботу бібліотеки!
На подібну підтримку угорській громаді Закарпаття з боку Угорщини  можна, вочевидь, очікувати і в 2018 році. 
Активізація проектно-програмної діяльності дозволяє сконцентрувати увагу на найбільш насущних проблемах, виділяти й розвивати головні напрямки діяльності.

Зав. бібліотекою Попп М.







понеділок, 29 січня 2018 р.

29 січня 2018 року - 100 років битві під Крутами
В 1918 році на залізничній платформі в Крутах за 130 км від Києва українські студенти ціною власного життя зупинили на кілька днів наступ більшовицької армії на українську столицю. Відтоді українці вшановують цей день, як символ героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

В картинній галереї ім. Ш. Голлоші відбулася година пам’яті «На Аскольдовій могилі український цвіт», який підготовили учні старших класів шкіл міста. Захід доповнила виставка-пам'ять «Під Крутами пішли в безсмертя»  організована працівниками відділу обслугвування центральної районної бібліотеки.




пʼятниця, 26 січня 2018 р.

В бібліотеці протягом дня демонструвався перегляд документального фільму  про Голокост "Крик чорнозему"




Перегляд документального фільму транслюватиметься також в понеділок, 29 січня, протягом дня!
Запрошуємо всіх бажаючих! 

Для відвідувачів оформлено перегляд літератури 

"Свіча Голокосту не згасне"



Свіча Голокосту не згасне

Сьогодні світ поминає мільйони євреїв, які в часи Другої світової війни поплатилися життям за свою національність.
Працівники бібліотек – філій району та Тячівської районної бібліотеки доносять інформацію до своїх користувачів проводячи бесіди, години скорботи, вечори-пам’яті, представляють до перегляду книги  історичної тематики.
В районній бібліотеці можна переглянути документальний фільм про Голокост в Україні "Крик чорнозему", який транслюватиметься протягом усього дня:  26 січня та 29 січня на телеекрані в читальній залі.
27 січня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.
У 1933 - 1945 роках війська фашистської Німеччини знищили близько 6 млн. людей тільки за приналежність до єврейської нації. Така цифра зафіксована у вироках Нюрнберзького трибуналу.
Однак точних цифр немає, й навряд чи вони коли-небудь з'явиться, адже до кінця Другої світової війни нацисти знищували табори смерті та поховання. До того ж часто єврейські громади знищувалися цілком, і не залишалося рідних, близьких, друзів, які могли б розповісти про їхню смерть.
На окупованих Німеччиною територіях були побудовані табори смерті, призначені для вбивства мільйонів людей.
Найстрашнішу "фабрику смерті" гітлерівці розташували на території Польщі: в містечку Освенцім неподалік від Кракова.
Тут були замучені близько 1,3 млн. осіб, із яких 1,1 млн. становили євреї, яких піддавали страшним тортурам і знищували в газових камерах.
Крім газових камер і масових розстрілів, нацисти застосовували й воістину бузувірські засоби знищення. Євреїв топили в Західній Двіні, спалювали в синагогах Риги й Білостока, бараках і свинарниках Веліжа й Богданівки, замуровували в каменоломнях Одеси, живими скидали у вугільні шахти Донбасу.
До 1945 року німці та їхні сподвижники вбили майже дві третини з числа євреїв, які жили в Європі, у рамках програми "Остаточне вирішення єврейського питання" - плану знищення європейського єврейства.
Хоча євреї, яких нацисти вважали головною загрозою Німеччини, були основними жертвами нацистів, серед приречених на смерть були й близько 200 000 циган.
Ми, хто живемо в XXI-му столітті, несемо величезну відповідальність перед мільйонами людей, які згоріли в печах таборів смерті й загиблих у Другій світовій війні.
 Генсек ООН Кофі Аннан після прийняття резолюції про день пам'яті жертв Голокосту 2005 року, назвав Голокост "безпрецедентним проявом зла, яке не можна просто залишити в минулому й забути".


середа, 24 січня 2018 р.

І віку мало, щоб забути  
про подвиг юних вояків, 
постала сотня в селі Крути
 на захист рідної землі. 


    В бібліотеці смт. Тересва для юнацтва оформлена  виставка-реквієм, яка відкрила сторінки історії про події 100-річної давнини. Також працівниками підготовлена слайд-презентація про героїв Крут.





"Україно, cоборна державо, сонценосна колиско моя"
Клубні та бібліотечні працівники с. Ганичі провели годину історичної пам'яті присвячену Дню Соборності України.
Директор БК Н.В. Фіцай та зав. бібліотекою М.І. Фіцай згадали події, які передували об'єднанню України в одну державу. 
День Соборності - це величне свято рідного краю, свято нашої держави.   Ми пишаємося тим, що ми українці, а наша Вітчизна - Україна, земля, дорога нам та мила серцю кожного з нас.


"Ми вірим в майбутнє твоє,Україно"-
  говорять сьогодні дорослі й малі.             
Бо ти в нас - найкраща, бо ти в нас єдина,    
немає такої як ти, на землі.


вівторок, 23 січня 2018 р.

«Велична і свята, моя ти Україно»
День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

22 січня в с. Красна клубні та бібліотечні працівники провели патріотичну бесіду до дня Соборності України.





22 січня на базі нашої бібліотеки було проведено в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» тренінг-зустріч з представниками ІRЕХ (ПУЛЬС) Любою Квасюк та Тетяною Дементівою.

На зустрічі були присутні майбутні представники ГПР (групи підтримки реформ) та обговорювалися  питання децентралізації, заходи, які можна запроваджувати для подальшого поінформування населення.
Зокрема п. Любою було наголошено про продовження проекту та його подальші кроки.






понеділок, 22 січня 2018 р.

"У єдності сила народу"


В історії становлення Незалежності і Соборності України, особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. Саме цей день з′єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Української Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День Незалежності і Соборності України.
Сьогодні День Соборності України, свято рідного краю, свято нашої держави. Тому цього дня  в Тячівську районну бібліотеку було запрошено учнів групи №2,6 Тячівського професійного ліцею.  За їх участі проведено годину спілкування  "У єдності сила народу"  організували захід  заступник директора з навчально-виховної роботи  Балашова Ю.В., та майстри виробничого навчання Губанова Л.Л., Сойма М.В., спільно з працівниками бібліотеки.
Вступне слово мали Балашова Ю.В., Патяник Л.М., Під час виступу ліцеїстами було прочитано багато віршованих рядків про Україну,  почуто історію про Злуку всіх українських земель.  Доповненням до заходу була представлена книжкова виставка "Ідейні витоки української державності", продемонстровано короткометражний документальний фільм "Акт Злуки: відтворення історичної правди". Прозвучали на початку заходу Гімн України, а в кінці пісня "Молитва за Україну"
Ми пишаємося, що ми – українці, а наша Вітчизна – Україна, земля, дорога та мила серцю кожного із нас. Україна... Її майбутнє в руках молоді. Від нас залежить, якою буде наша держава! А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою, щасливою.









  Ще не встигли прийти свята як скоро вони відійдуть. Як співається в коляді: «А той третій празник – Святе Водохреща». Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня, тому воно збігається зі святом Богоявлениям.
   Із Хрещенням Господнім пов’язують хрещення на Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
          У Великій Угольці також дотримуються традицій на Водохреща. Православні жителі села ідуть зранку в церкву на службу, а потім ідуть до річки святити воду. Молодь також бере участь в цьому дійстві:несуть павіси, ємкості з водою,співають Водохресні пісні. Наприкінці освячення хлопці нахиляють павіси в річку, торкаючись води. Працівники культури залучають молодь брати участь в таких звичаях та обрядах. 



середа, 17 січня 2018 р.

"Соборність рідної землі – основа нації й народу"


День 22 січня 1919 року ввійшов до національного календаря як велике державне свято день Соборності  України. Саме  тоді на площі перед Київською Софією відбулася надія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на велелюбному зібранні було урочисто проголошено злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення до етнічної і територіальної єдності.
Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети - побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, повсякчас пам'ятаючи про незлічені жертви, принесені на вівтар незалежності, соборності, державності.
 Ця подія ознаменувала собою здійснення віковічних мрій багатьох поколінь українців. Адже соборність нашої держави означає цілісність нашої землі та єдність наших прагнень на шляху до розбудови квітучої і заможної України. Взаємна готовність працювати над тим, щоб у нашому спільному домі панували мир, закон і благополуччя, невіддільна від почуття національної свободи та гідності. 
Працівники районної бібліотеки та бібліотек –філій кожного року у це -  велике свято проводять історичні години, викладають тематичні полиці, проводять  акції  єднання, щоб користувачі  мали змогу доторкнутися до знаменних подій початку ХХ століття, переглянути книжкові виставки, прийняти участь у масових заходах.
У цей доленосний час активного становлення нашої державності ми не повинні бути сторонніми спостерігачами, а маємо стати активними творцями власного майбутнього. Лише у єдності наша сила, і лише наполегливий, цілеспрямований рух уперед дасть змогу побудувати нам сильну й високорозвинену державу. 



вівторок, 16 січня 2018 р.

          Щедрування є одним із давніх українських обрядів. Завідуюча сільської бібліотеки  села Чумальово  Орсаг Н.А. разом з читачами бібліотеки   напередодні Старого Нового Року з гарними щедрівками та колядками завітали до установ та жителів села.  Бажали всім, щоб на роботі та  в кожній домівці завжди панували мир і злагода, у серці доброта, а у справах – мудрість та виваженість та незрадливу удачу. Бажали, щоб святкові дні завітали до кожного із достатком, стабільністю та процвітанням, а також щедро обдаровували здоров'ям, любов’ю та злагодою.



Хай Рік Новий, Різдво Христове, Вам подарують дні казкові
 Різдво Христове – це світле свято приносить благодать, мир, щастя у кожну хату, любов і ралість у серця, чуйність та щирість – в наші   душі . В перший день Різдва завідуюча бібліотеки фідії Орсаг Н.А.  разом з священиком Свято-Покровської церкви отцом Василієм, вчителькою Сава Т. М., школярами Чумалівської ЗОШ І-ІІІ ступенів  влаштували справжнє різдвяне свято для жителів села Чумальово.
Незважаючи на нетипову для зими погоду  вдалося принести в життя селян краплю святкового настрою. Переодягнуті в сценічні костюми, діти їздили селом на конях, прибраних домотканими килимами та дзвіночками, співаючи різдвяних колядок.

З вітальними словами Вертеп завітав до мешканців села, несучи в їхні оселі радісну звістку про народження Спасителя. Селяни з радістю приймали у себе юних колядників, не приховували захвату, та з великим задоволенням слухали, а згодом і підхоплювали слова добре відомих колядок. За таке привітання колядників щедро обдаровували гостинцями, бажаючиїм добра та щастя.



вівторок, 2 січня 2018 р.

Щедрик, щедрик, щедрівочка!

Щедрування — давній український звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників піснями славлять господарів, бажають їм здоров'я і достатку, за що отримують винагороду. Щедрування супроводжується магічними діями, музикою, піснями, танцями, обрядовими іграми в масках. Клубно – бібліотечні працівники с. Красна підготували і провели Новорічні щедрування "На щастя, на долю, на Новий рік!" Група щедрівників на чолі з Дідом Морозом і Снігуронькою радісно вітали з прийдешнім 2018 роком жителів села.






Рік Августина Волошина Історична довідка  Верховна Рада України та Закарпатська і Львівська обласні ради проголосили 2024 рік – роком Август...