пʼятниця, 27 квітня 2018 р.



В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогадів, які пронизують серце гострим болем. Одна з них 26 квітня, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху.
26 квітня 1986 року— саме в цей день сталась найбільша трагедія не тільки України, а й усього людства— вибух на Чорнобильській АЕС.

Цей день є днем пам'яті про цю небачену трагедію, наслідки якої люди відчуватимуть ще багато років.

До дня пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС , Солотвинська бібліотека-філія №9 підготувала  годину спілкування:
«Чорнобиль— рана України»,
Увазі користувачів була презентована виставка- спомин:
«Чорнобиль— наш біль і тривога», де представлено матеріал про

найбільшу техно-екологічну катастрофу XX століття, про людей, що рятували Україну і світ, про наслідки Чорнобильської аварії сьогодні.

В кінці заходу користувачі ознайомилися з новими надходженнями до бібліотеки.




четвер, 26 квітня 2018 р.

 "Етногенеза русинів"

26 квітня у Тячівській центральній районній бібліотеці відбулась презентація наукового видання "Етногенеза русинів" Віктора Кирія та Любомира Сікори, які були присутні на презентації і розповіли про книгу та її написання.
Книга "Етногенеза русинів" була надрукована у 2017 році у видавництві "Посвіт" м.  Дрогобич. Вона зацікавить не лише істориків, але й широке коло читачів, не байдужих до питання етнічних витоків українців.
Ця  монографія є фундаментальним дослідженням походження українців. Це всебічне системне висвітлення венетської теорії походження Русі. Починаючи від найбільш ранніх згадок етноніму "русь/ruten", зафіксованих в історичних джерелах (перша пол. XVIІ ст. до н. е.), дослідники послідовно простежують етнічні витоки відповідних народностей, які являли собою різні етнічні галузки венетського мегаетносу, що первинно формувалися на основі пізньотрипільських арх. культур.
Також в монографії детально досліджений маловідомий період Русі, який передував династії Рюриковичів та встановленню повної домінії Києва над давньоруськими землями – внаслідок втрати незалежності Галицьким та Ладомирським Великими князівствами.
 На основі лінгвістичного матеріалу автори дослідили гігантські масштаби біло-хорватської колонізації (ХІІІ ст. нашої ери) північних, східних та західних земель (Східна та Центральна Європа).
Етногенеза русинів – як українці називали себе з часів доби Ярослава Мудрого (законодавчий збірник "Руська Правда"), і називалися іншими народами до останньої чверті ХІХ ст. – органічно пов’язана із етногенезою  всього слов’янського світу.
Дослідники стверджують, що українська історієзнавча наука запізнилася із періодом свого становлення в порівнянні із західноєвропейською. Наукову історію русинів розпочали писати без її участі, в якій не висвітлювалася справжня істина. Так звана норманська теорія, яка первинно застосовує назву «русь» до воїнів-скандинавів. Поважні історичні джерела – "Повість Времяних літ" Нестора Печерського, праці Арістотеля, римського історика Страбона та більше сотні інших поведуть вас у світ "скіфів", "кіммерійців", "венетів", "гіпербореїв", "бойків-руснаків"  та інших мешканців Праукраїни.
Організатором і модератором виступила Ірина Гармасій – голова Закарпатської обласної філії ВО "Рух захисту української мови", журналіст.
Також слово мав Гапун Володимир, депутат Тячівської міської ради.
Директор Тячівської ЦРБ Ключкей Інна Степанівна висловила вдячність авторам за подаровані книги бібліотеці.













До дня Чорнобильської трагедії клубно-бібліотечні працівники с.Терново провели годину спілкування "Чорнобиль. Трагедія. Пам'ять".




середа, 25 квітня 2018 р.




"Чорнобиль-тривога і біль України"
До 32 - ї річниці з дня вибуху на ЧАЕС в бібліотеці –філії смт. Тересва проведено перегляд літератури представленої на тематичній полиці "Чорнобиль-тривога і біль України", яка приурочена до відзначення цієї сумної дати.



Пам'ятні Дзвони Чорнобиля

Чорною плямою на нашій блакитній планеті стала Чорнобильська катастрофа. 32 роки пройшло з тих пір, як смертоносна пилюка з ядерної печі покриває білі хати, поля і ліси, як цвітом скорботи і суму зацвітають Чорнобильські сади.
 25 квітня у Тячівській центральній районній бібліотеці (директор Ключкей І.С.) пройшов вечір-реквієм "Пам'ятні Дзвони Чорнобиля".
У заході прийняли участь учні 9-Б класу Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 (класний керівник О.Ю. Данканич), бібліотекар школи Т.М. Деяк, працівники районної та дитячої бібліотеки, директор методичного центру відділу культури Тячівської РДА Н.Й. Сасин.

Вступне слова мала завідуюча відділу обслуговування Патяник Леся, ведучими виступили учні Патяник Ангеліна, Куранова Каріна, Савинець Ангеліна, Ердив Ольга, Ребар Лев. Доповненням до заходу була представлена відділом обслуговування книжкова виставка "Біль і тривоги Чорнобиля", відеопрезентація під пісню "На Чорнобиль журавлі летіли" та короткометражний фільм "30 років потому. Поріс чорнобилем Чорнобиль, бідою нашою поріс". Також під гітару Ребар Лев виконав пісню про Чорнобиль.




Районний семінар клубно-бібліотечних та музейних працівників

24 квітня 2018 року в селі Чумальово було проведено районний семінар клубно-бібліотечних та музейних працівників на тему: «Організація дозвілля різних категорій населення у закладах культури». Роботу семінару відкрили голова с. Чумальово Лях Іван Михайлович та начальник відділу культури Гудак Василь Антонович.

У ході семінару було висвітлено такі теми:

- Поняття,функції та специфіка дозвіллєвої діяльность різних категорій населення.
директор РМЦ - Сасин Н.Й.,

- Бібліотека і дозвілля. Сучасні тенденції розвитку.
завідуюча відділом обслуговування Тячівської ЦРБ - Патяник Л.М.,

- Діяльність закладів культури в організації дозвілля дітей.
провідний методист РМЦ - Савчук Б.А.,

- Бібліотека для дітей – теорія спілкування і дозвілля.
завідуюча центральною дитячою бібліотекою – Федина В.В.

Поділилися досвідом роботи з питань:

1. Організація дозвіллєвої роботи в клубному закладі с.Чумальово.
завідуюча клубом с.Чумальово Лях Н.В.,

2. Організація дозвіллєвої роботи в бібліотеці-філії с.Чумальово.
завідуюча бібліотекою-філією Орсаг Н.А.

Також було продемонстровано творчі аматорські виступи учасників художньої самодіяльності клубу с.Чумальово.
За планом семінару було відвідано Чумалівський монастир.
За підсумками - культурно-дозвіллєва діяльність має бути зорієнтована на роботу з усіма категоріями населення: дорослими, їх сім’ями, людьми похилого віку та особливо дітьми. ​










понеділок, 23 квітня 2018 р.


"Живи книго, в кожнім домі, в кожній хаті"

Всесвітній день книг і авторського права відзначається 23 квітня.
У 1995 році на паризькій конференції ЮНЕСКО було прийнято рішення про встановлення даного свята. Його головна мета — викликати у молодого покоління повагу до літератури, закликати людей до читання книг, які є невід'ємною частиною духовної спадщини кожної епохи.
Книга є носієм найрізноманітнішої інформації. На основі її використання організований весь освітній процес в цивілізованому світі. Також книга вважається фундаментом самоосвіти та пошуку внутрішньої гармонії. Цінність цього свята якраз і полягає в пропаганді цих ідей. Тільки любов до книги допоможе людям передати свій життєвий та історичний досвід наступним поколінням. День книг і авторського права можна назвати одним з інструментів культурного збагачення людства. Бібліотеки та працівники установ проводять різні заходи та акції. Книга — це не тільки джерело знань. Це простий доступ до головних людських цінностей, духовних принципів та творчих досягнень всього людства.
Сьогодні, 23 квітня працівники Тячівської центральної районної бібліотеки провели вуличну акцію "Впусти книгу в серце". Були роздані флаєрки з висловами про книги відомих людей: Т.Г. Шевченка, В.Сухомлинського, Г.Лейбніц, Д.Дідро, К Паустовського і т.д., прохожі мали змогу ознайомитись з представленою на книжковій виставці літературою авторів Тячівщини.

  







«Крокуємо здоровими в майбутнє» — таку назву мала дискусійна гойдалка для юнацтва, яка проводилася в Солотвинській бібліотеці-філії №9.
Здоров'я - безцінне надбання не тільки кожної людини, але і всього суспільства. Дбаючи про здоров’я молодого покоління, ми дбаємо про майбутнє України.
На захід був запрошений медпрацівник Лумей Корнелія Нуцівна, яка розповіла про здоровий спосіб життя, надала рекомендації щодо гігієни, фізичного загартування людини, боротьби зі шкідливими звичками.
Учасники зустрічі активно спілкувалися, задавали запитання, обговорювали певні ситуації.
При зустрічах, розставаннях з близькими і дорогими людьми ми бажаємо їм доброго і міцного здоров'я оскільки це — основна умова і запорука повноцінного і щасливого життя.
Тож, будьмо здорові!









четвер, 19 квітня 2018 р.

«Вклонімося твоїй красі природо»
У ці квітневі дні в бібліотеці с. Калини – Заріка було проведено бесіду: «Вклонімося твоїй красі природо» (до міжнародного дня Землі та Довкілля) Користувачі дізналися про велич і красу нашої рідної землі, про все, що росте і квітує на ній. В бібліотеці діти віртуально побували в заповідних місцях нашої країни, переглянули книги та журнали.
          А також  бібліотекар Куцин Оксана Іванівна організувала своїм читачам екологічну екскурсію «Подорож весняними луками»: ласкаве весняне сонечко, приємна компанія і кілька книжок про природу , щоб почитати  разом із друзями. Подорож – це завжди цікаво і весело.



неділя, 15 квітня 2018 р.


В рамках щорічної акції 
«За чисте довкілля».
Бібліотеки-філії району долучилися до акції.


с. Велика Уголька






смт. Солотвино











с. Терново



с. Вишоватий





с. Топчино




с. Підплеша




с. Дулово



с. Кричево






с. Ганичі



с. Ганичі - Солоний





смт. Тересва




смт. Усть - Чорна





с. Красна





с. Вонігово










Рік Августина Волошина Історична довідка  Верховна Рада України та Закарпатська і Львівська обласні ради проголосили 2024 рік – роком Август...