середа, 30 вересня 2020 р.

 Сьогодні, 30 вересня з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек до Тячівської центральної районної бібліотеки завітали учні 3 та 7 груп Тячівського професійного ліцею  з викладачем Кость Н.С. та бібліотекарем Фріндт Ю.М.

Учнів ознайомили з короткою історією створення районної бібліотеки та провели екскурсію. Також присутні мали змогу переглянути відеоролик "Вітання бібліотекарів", зробити фото на згадку біля святкової фотозони, у відділі абонементу -  пригоститися фруктами біля книжкової виставки-інсталяції "У ритмі осені".

Приємністю стало привітання з Всеукраїнським днем бібліотек від учнів ліцею.











вівторок, 29 вересня 2020 р.


 


 

 


79-ті роковини від початку однієї з найбільших трагедій ХХ століття виповнюється 29 вересня 2020 року. Масові розстріли мирного населення в урочищі Бабин Яр у місті Києві, вчинені нацистами у 1941 – 1943 роках. Братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр.

Того дня, 29 вересня, німці встигли до 18.00 розстріляти близько 22 тисяч людей. Інших приречених загнали на ніч у порожні гаражі  і вбили наступного дня. Потім німецькі сапери підірвали схили, щоб засипати тіла, і змусили військовополонених вирівняти дно яру.

В період з 29 по 30 вересня 1941 року загинула 33 771 особа.

Згідно з німецькими документами, розстріли в Києві безперервно продовжувалися до середини листопада 1941-го. Основну масу розстріляних у цей період становили євреї.

середа, 23 вересня 2020 р.

 22 вересня у районному будинку культури відбувся районний семінар працівників культури на тему: «Організація роботи клубно-бібліотечних та музейних закладів в умовах пандемії «Covid-19» та адміністративної реформи». 

У роботі семінару взяли участь - Шетеля Наталія Ігорівна – директор Ужгородського університету культури і мистецтва, заслужений працівник культури України, Гудак Василь Антонович – начальник відділу культури Тячівської районної державної адміністрації, Петер Едіта Балинтівна – в.о.начальника відділу культури, молоді та спорту Тячівської міської ради. Розпочали зустріч семінар показовим масовим заходом: «Ми за мир у всьому світі»

У концертній програмі інформаційної години взяли участь: Віталіна Шийка викладач Драгівської дитячої школи мистецтв, Даяна Фера-художній керівник будинку культури с.Ганичі, танцювальний колектив будинку культури с.Руське Поле (керівник –Світлана Орос), вокальний дует викладачів Тячівської дитячої школи мистецтв у складі Андріани Поп та Ірини Турчиняк.

Семінар відкрив Гудак Василь Антонович начальник відділу культури, привітавши гостей і працівників культури району, побажав всім плідної роботи. Відтак Сасин Наталія Йосипівна- в.о.директора РБК запросила до слова Петер Едіту Балинтівну – в.о.начальника відділу культури, молоді та спорту Тячівської міської ради, яка розповіла про роботу закладів культури ОТГ в умовах карантину. Потім слово мала Шетеля Наталія Ігорівна – директор Ужгородського університету культури і мистецтва, заслужений працівник культури України. 

Про «Особливості роботи бібліотек Тячівщини в умовах карантину» розповіла Нодь Наталія Каролівна - завідувачка методичним відділом центральної районної бібліотеки. Консультацію «Бібліотека: мотивація до читання та активний учасник процесу формування національно-патріотичної свідомості дітей» підготувала Федина Вікторія Василівна – завідувачка районної бібліотеки для дітей. Питання "Пріоритетні напрямки краєзнавства, як дійовий засіб патріотичного виховання молоді в закладах культури " розкрила Шпілка Діана Іванівна – в.о. директора районного методичного центру. 

Присутні подивилися фрагмент фільму спільного проєкту клубно-бібліотечних та музейних працівників: «Збір та обробка видів народного декоративно-прикладного мистецтва як елементів нематеріальної культурної спадщини» про ткалю, вишивальницю с.Новоселиця - Проданець Марію. 

На закінчення семінару Марина Шобей – провідний методист районного методичного центру, Дипломантка онлайн конкурсів та фестивалів, виступила з власною піснею «Золота осінь». У фойє будинку культури розміщено виставку малюнків «Мир дітям планети Земля», виставку тарілок з глини та ляльок-мотанок показала Мар’яна Бордунова, викладач Тячівської ДШМ, вишиті рушники презентувала Ніла Гарбуз-завідуюча історико-краєзнавчого музею ім.С.Вайди с.Дулово. Для працівників закладів культури були роздані методичні матеріали по темі семінару та примірні сценарії масових заходів.



понеділок, 14 вересня 2020 р.

 Пропонуємо вашій увазі нещодавно видану на угорській мові книгу письменниці краю Юлії Драгун "Зернятка мудрості" – "A bölcsesség magvai"– збірки казочок, оповідань тощо. Угорський переклад надруковано в місті Мішкольц (Угорщина), його здійснила Маргарета Станко.

Книжка "Зернятка мудрості" на угорській мові доступна для наших читачів у відділі документів іноземними мовами та інформаційних технологій. 

Довідково: "Зернятка мудрості" – це прагнення авторки поліпшити навколишній світ. Як результат, книжка справді набуває енергетичної сили й виховує у підростаючого покоління любов до праці, рідного краю, повагу до традицій земляків та їх наслідування. Недарма творчість Юлії Юріївни утвердила її на Тячівщині, як патріота, залюбленого у рідне село Новоселиця, звідки вона й черпає безкінечну низку сюжетів для оповідань, казок і пісень про чистих душею людей. А в такий спосіб фрагментарна історія села, району, області стає життєписом народу, джерелом його духовної сили.



пʼятниця, 11 вересня 2020 р.

 «Агата Крісті - відома ,,королева" класичного англійського детективу»

15 вересня 1890 року народилась одна з найбільш відомих у світі авторів детективної прози, Агата Крісті. 

1920 року Крісті публікує свій перший детективний роман «Таємнича пригода в Стайлзі» (англ. The Mysterious Affair at Styles), який до цього був п'ять разів знехтуваний британськими видавцями. Незабаром у неї з'являється ціла серія творів, в яких діє детектив-бельгієць Еркюль Пуаро: 33 романи і 54 розповіді.

Продовжуючи традицію англійських майстрів детективного жанру, Агата Крісті створила пару героїв: інтелектуала Еркюля Пуаро і комічного, старанного, але не дуже розумного капітана Гастінгса. Якщо Пуаро і Гастінгс були багато в чому скопійовані з Шерлока Холмса і доктора Ватсона, то літня діва міс Марпл є цікавим персонажем, що нагадує головних героїнь письменниць М. З. Бреддон і Ганни Кетрін Грін. Прообразом міс Марпл стала бабуся Агати Крісті.

Під час Другої світової війни Крісті написала два романи — «Завіса» (1940) та «Сонне вбивство», — якими передбачала закінчити серії романів про Еркюля Пуаро і міс Марпл, відповідно. Проте книги були опубліковані лише в 1970-х роках. 

12 січня 1976 року, у віці 85 років, у місті Воллінгфорд (графство Оксфордшир) померла Агата Крісті, легендарна англійська письменниця, королева детективу, секрет популярності якої не можуть розгадати, так само, як і розплутати інтригу на сторінках її детективів. Вона вигадувала шедевральні сюжетні лінії і героїв, які стали класикою світового детективу. Світ романів Крісті — це світ провінційної Англії. Читач включається в те, що відбувається, слідкуючи за ходом подій з наростаючою увагою.

З нагоди 130-річниці від дня народження письменниці на абонементі Солотвинської бібліотеки оформлено поличку ювіляра 

«А.Крісті— королева детективу».

Долучайтесь до читачів пані Агати Крісті. Читайте і захоплюйтесь, адже ще стільки прекрасних творів у вас попереду!





вівторок, 8 вересня 2020 р.

Сьогодні, 8 вересня 2020 р.  за підтримки відділу культури  Тячівської РДА (начальник Гудак В.А.) бібліотеці-філії с. Велика Уголька (зав. бібліотекою Апшай Г.М.) був переданий  новий комп’ютер 



 Ткатство вважають одним з найстаріших напрямків народно-ужиткового мистецтва. Воно як і вишивка - дуже популярний промисел на Закарпатті. Кожен район має свої особливі орнаменти та кольори, які чітко визначають самоідентичність місцевих людей, їх традиції та побут.

    Справжнім скарбом краю є "покровиць" або коврова доріжка, де кольори та візерунки дивно переплелись і поєднали між собою знання та вміння народу з їх духовним світом.

      Традиції ткацтсва передаються в родинах з покоління в покоління, від бабусі та матері до дочки. Ці вміння береглись та примножувались в родинах.

     Нас запросили до оселі Лазівчанки Хрипти Марини вчителя (іноземної мови), та її мами Балуєвої Христини Андріївної (вчитель філолог). Христина Андріївна розповіла що успаткувала вміння ткатцтва від своєї мами та бабусі Марії, а сама навчила вже свою дочку Марину, яка вже привчає своїх дочок. У невеликій кімнаті її нехитра творча майстерня на столі різнобарвні клубки ниток, зразки готових рукотворів, ткатцкий реманент, а посередині - кросна, найголовніше знаряддя праці. Пані Марина розповіла, як вони всі разом для покровців готували клаптики тканини ( старий і непотрібний вже одяг нарізали тонкими смужками та замотували в клубки) . Господині треба було виготовити нитки та наснувати (набрати) їх на верстат, цю роботу їм допомагала майстриня Бедей Анна, яка майже лише одна в селі знає снувати. Робота клопітка бо саме від неї залежить майбутній візерунок виробу, ширина та довжина полотнища. 

      Наша майстриня Марина поділилась не лише своїми знаннями та вміннями, а й розповіла про важливість такого ремесла. Каже, як і до всієї роботи до ткацтва приступали з чистими помислами та спокійною душею.

      Споконвіку покровців ткали не один десяток метрів, бо і на придане треба , і лавицю або ладу прикрити та й підлогу застелити. Про те все менше людей, які опанували це мистецтво, ще менше охочих ним займатись. Магазини надають досить широкий вибір всілякого текстилю, тому немає потреби так трудитись. Але чи зрівняється якась заводська річ з цим неповторним виробом, обігрітим людськими руками. Добре що є ще такі майстрині в наших мальовничих Лазах, які продовжують наші традиції і навчають інших.






пʼятниця, 4 вересня 2020 р.

 Днями вдзначив свій день народження Мирослав Іванович Дочинець український письменник і журналіст. 

Мирослав Дочинець - це великий автор, книгами якого зачитуються багато людей. Працює в філософсько-психологічному напрямку. Його книги стають бестселерами не тільки в Україні, але й за кордоном, так як письменник вміє показати читачеві живу людську у всій її красі і щирості. Його книги можуть зачепити за живе будь-якого читача, бо кожен в якомусь із героїв пізнає самого себе або до болю знайому ситуацію. Згідно відгуками, книга "Многії літа, благії літа" справила справжній фурор своєю появою на книжковому ринку. Одкровення старця про те, як треба жити, які цінності мати, торкнулися багатотисячну публіку. Книга перекладена на безліч мов: італійська, польська, румунська, англійська і навіть японську.

Вітаємо письменника з днем народження!
  на фото М. Дочинець у Тячівській центральній районній бібліотеці

четвер, 3 вересня 2020 р.

Єдиний правильний спосіб роботи з вашим організмом – це дати йому вітаміни для оптимального функціонування та існування.  Щоб підвищити імунітет, необхідно поповнити свій раціон здоровими та корисними продуктами. В бібліотеці с.Велика Уголька оформлена виставка-здоров’я "Антивірусна дієта".






Рік Августина Волошина Історична довідка  Верховна Рада України та Закарпатська і Львівська обласні ради проголосили 2024 рік – роком Август...