понеділок, 24 лютого 2020 р.


Дулівський мудрець-казкар М.М. Галиця

"Людина живе і славиться працею"
/М.М. Галиця/
Михайло Михайлович Галиця один із талановитих закарпатських казкарів. Народився 25 лютого 1885 року в селі Дулово Тячівського району в сім'ї селян.
У батьків було четверо дітей – Юрій, Михайло, Марія та Олена. Молодша сестра – мати Степана Вайди, героя Радянського Союзу. Михайло був середущим сином у сім'ї. Змалку хлопця було привчено до роботи: в шість років скотарив у рідному селі, а в 14 років був лісорубом в лісах біля Ділятина на Прикарпатті. Читати і писати навчився в парафіяльній школі.
Життєва дорога стелилася по нужденних заробітках далеко від рідної оселі. Казкар бачив багато на своєму шляху, прислухався до всього. Сходив багато доріг, всякого надивився, всякого наслухався. І хоч мав лише початкову освіту та до нього приходили послухати його бувальщини, порадитися. Оповіді та казки Галиці любив слухати і його небіж Степан Вайда. У всіх розповідях Михайло Михайлович повчав, підтримував ділами.
У 1962 році видавництво "Карпати" випустило у світ збірку "Казки зелених гір", в яку ввійшло 18 казок. Та це була лише частина скарбів казкаря. У травні 1967 року 82-річний майстер народного слова гостював у внучки Марії в Ужгороді. Три нові сюжети записав у нього П.В. Лінтур: "Брати близнюки Іван та Йосип", "Про силачів Муйо і Міклуша", "Чорна цариця". Всього 25 сюжетів зберігаються у архіві П.В. Лінтура.
Казкар сподівався що вийде його друга збірка казок "Гора яка досягла неба" та смерть постигла зненацька на 85-му році життя. Ввечері ще розказував казки, а в ранці його знайшли мертвим. Це трапилося зимою 26 січня 1971 року.
У 1986 році в с. Дулово відкрито музей герою Радянського Союзу С.М.Вайді, а оскільки вони були родичами, для Галиці Михайла виділено кімнату, в якій зібрана інформація про мудрого казкаря.
У 1998 році кімнату казкаря було перевезено в сільську бібліотеку-філію, де на даний час діє куточок "Дулівський мудрець-казкар".
 З нагоди 135-річчя від дня народження М.М. Галиці у бібліотеці-філії с.Дулово заплановано провести літературну годину "Михайло Галиця – казкар карпатського краю". Дату проведення буде опубліковано додатково.

                                                                              Провідний бібліотекар
                                                                                   бібліотеки-філії с. Дулово
                                                                                   Данч Г.І.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Цього року Україна вперше відзначає офіційно День молоді 12 серпня

 Цього року Україна вперше відзначає офіційно День молоді 12 серпня Саме цього дня працівники Тячівської ПБ провели вуличну акцію "Моло...